ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 04/10/2021

Σε συνέχεια της απόφασης της συνεδρίασης της Τρίτης 28/9/2021 του Πρυτανικού Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, των σχετικών ΚΥΑ και εγκυκλίων, και του Υγειονομικού Πρωτοκόλλου της αρμόδιας επιτροπής του Ιδρύματος, η λειτουργία της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης (ΒΚΠ),  προσαρμόζεται ως εξής:

Α. Δευτέρα 4/10/2021 - Παρασκευή 8/10/2021:

1. Ο δανεισμός βιβλίων συνεχίζει να γίνεται μετά από προηγούμενη συνεννόηση (ραντεβού), ενώ η υπηρεσία του διαδανεισμού δεν παρέχεται.

2. Η πρόσβαση στις ηλεκτρονικές πηγές και υπηρεσίες παρέχεται κανονικά σε όλα τα μέλη του Ιδρύματος.

3. Οι εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών ως μέλη της Βιβλιοθήκης γίνονται από το προσωπικό της, χωρίς να απαιτείται η παρουσία των φοιτητών στη Βιβλιοθήκη. Τα υπόλοιπα υποψήφια μέλη μπορούν να εγγραφούν ηλεκτρονικά κάνοντας χρήση ειδικής φόρμας.

4. Όλα τα σεμινάρια εκπαίδευσης (πρωτοετών, μεταπτυχιακών κλπ.) στη χρήση των πηγών και υπηρεσιών της Βιβλιοθήκης θα διεξαχθούν διαδικτυακά με χρήση της πλατφόρμας MS-Teams.

5. Δεν λειτουργούν τα αναγνωστήρια και οι κοινόχρηστοι χώροι της Βιβλιοθήκης (δεν επιτρέπεται η είσοδος κοινού σε κανένα χώρο των βιβλιοθηκών).

Β. Από τη Δευτέρα 11/10/2021 και μετά (όταν οριστικοποιηθούν το σχετικό σύστημα κλεισίματος αιθουσών και η διαδικασία ελέγχου θα εκδοθεί αναλυτική ανακοίνωση για κάθε κτιριακό συγκρότημα):

1.  Ο δανεισμός βιβλίων θα συνεχίζει να γίνεται μετά από ραντεβού

2. Η είσοδος σε όλες τις κτιριακές εγκαταστάσεις της Βιβλιοθήκης θα επιτρέπεται αποκλειστικά σε μέλη του ΠΘ (φοιτητές [συμπεριλαμβανομένων αυτών του Erasmus+], διδάσκοντες, άλλο προσωπικό κάθε κατηγορίας) και θα γίνεται με χρήση συστήματος κλεισίματος (booking) αιθουσών με έλεγχο των πιστοποιητικών εμβολιασμού, νόσησης ή rapid test

Αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο δικτυακό μας τόπο: http://www.lib.uth.gr

(τηλ. επικοινωνίας: 24310 47051      ώρες επικοινωνίας 10:00-14:00))