Ανακοίνωση για Ολυμπιακή Επιτροπή – Φορέας Πρακτικής Ασκησης

Όσοι φοιτητές/τριες επιθυμούν, μπορούν να πραγματοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση στο ακόλουθο πρόγραμμα:

Στο πλαίσιο του έργου TOGETHER IN SPORT, η Γερμανική Ολυμπιακή Αθλητική Συνομοσπονδία (DOSB), σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή (ΕΟΕ) και τον τοπικό εταίρο ΜΕΤΑδραση καθώς και σε συνεργασία με τοπικές κοινότητες (Τοπική Αυτοδιοίκηση) στην Ελλάδα, θα υλοποιήσει Πρόγραμμα Άθλησης που αφορά την ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής (ασυνόδευτων) ανήλικους αιτούντες άσυλο και /ή προσφύγων, που διαβιούν στην Ελλάδα, δια μέσω του αθλητισμού.

H υλοποίηση του προγράμματος θα γίνει σε αθλητικές εγκαταστάσεις στους εκάστοτε δήμους και έχουν προκριθεί οι Ο.Τ.Α., Καβάλας, Ιωαννίνων, η ευρύτερη περιοχή της Αττικής.

Το Πρόγραμμα έχει στόχο να δώσει τη δυνατότητα σε όσους (ασυνόδευτους) ανήλικους αιτούντες άσυλο και /ή πρόσφυγες επιθυμούν να συμμετάσχουν σε αθλητικές δραστηριότητες (και άλλες αναψυχής-παιχνιδιών-παρακολούθηση και /ή συμμετοχή σε αθλητικές διοργανώσεις ολυμπιακών αθλημάτων), αφενός να ενισχυθεί ο βαθμός συνέργειας με τους τοπικούς κατοίκους –παιδιά και να προωθηθεί περαιτέρω η ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής των (ασυνόδευτων) ανήλικους αιτούντων άσυλο και /ή προσφύγων που διαβιούν στην Ελλάδα (Καβάλα, Ιωάννινα, Αττική), αφετέρου να συμβάλλει στη βελτίωση της υγείας, των δεξιοτήτων, τη βελτίωση της αθλητικής τους απόδοσης, να συμβάλλει στην επίτευξη του σκοπού της άθλησης, στην ολόπλευρη, αρμονική και ισόρροπη ανάπτυξη των διανοητικών και ψυχοσωματικών δυνάμεων των παιδιών, ώστε να έχουν τη δυνατότητα οι ωφελούμενοι να εξελιχθούν σε ολοκληρωμένες προσωπικότητες.

Η διάρκεια του προγράμματος είναι για ένα έτος, 6/2021-6/2022 και θα υλοποιηθεί σε δίμηνους κύκλους σε συνεργασία με τους Τοπικούς Συλλόγους.

Οι συμμετέχοντες θα εκπαιδευτούν από τους δύο οργανισμούς στην Ελλάδα, Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και ΜΕΤΑδραση σε θέματα ολυμπιακής παιδείας και παιδικής προστασίας. Η αποζημίωση για τη συμμετοχή ανέρχεται στα εκατό (100 ευρώ) για τους «εθελοντές προπονητές-φοιτητές».

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με την υπεύθυνη του Προγράμματος Ελευθερία Βασιώτη στα κάτωθι στοιχεία επικοινωνίας:

Ελευθερία Βασιώτη
Διαχειρίστρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων